Śmiechoterapia na konferencji

Koniec 2023 r. obfituje w zaproszenia na ważne wydarzenia. W grudniu wzięłam udział w Festiwalu na Starych i Dobrych Wibracjach oraz Festiwalu Zdrowia. Podczas konferencji organizowanej przez Fundację Rakowi Stop miałam przyjemność zorganizować kącik relaksacyjny. Trochę się pośmialiśmy, a przede wszystkim był to czas regeneracji. W takich przestrzeniach nie jest łatwe zorganizowanie spokojnej przestrzeni. Tu rozmowy, tam spotkania. A jednak udało się. Dzielnie zabrałam instrumenty, które zdecydowanie pomagają mi we wprowadzaniu uczestników spotkań w stan relaksu. Zaskoczyło mnie jak wiele osób potrzebuje chwili wyciszenia. Może dlatego, że dla mnie jest to normą, a niektórzy w ogóle nie dają sobie takiej możliwości.


Podczas konferencji szczególnie interesujące było wystąpienie dr. Grzegorza Słomiana, przewodniczącego Rady Fundacji na rzecz Onkologii "Rakowi-STOP" w Rybniku. Mówił on o wpływie choroby nowotworowej na chorego, jego potrzebach i nowym modelu opieki. Onkologia integracyjna oprócz tradycyjnych metod terapii onkologicznej wykorzystuje oparte o wiedzę medyczną takie działania, jak m.in. ruch i aktywność fizyczna (np. joga), akupresurę i akupunkturę, masaże, psychoterapię, wsparcie emocjonalne, zmianę nawyków żywnościowych, atreterapię i techniki radzenia sobie ze stresem. Tutaj pojawiły się: medytacja, relaksacja, mindfullness. Dla niektórych zaskoczeniem było, że już jedna godzina medytacji odpowiada 4 godzinom snu.

W prywatnej rozmowie nie omieszkałam zamytać: co ze śmiechoterapią? Pan doktor oczywiście włączył ją do metod relaksacyjnych. W Polsce to podejście jest ciągle nowe, ale patrząc na inne kraje, więrzę, że i kiedyś u nas terapia oparta na śmiechu i głębokim oddechu stanie się normą.
Nauka coraz częściej znajduje odpowiedzi na pytania, które dla niekórych są oczywiste od wielu lat. Ale to dobrze, bo tak łatwiej odczarować "magiczne praktyki", jak to niektórzy nazywają. A przecież korzystanie z narzędzi danych nam przez naturę jest znane od wieków, a ma odczuwalny wpływ na poprawę stanu naszego organizmu.  
 

Popularne posty